Kominki Zduńskie

Zduńska Wola
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jaki kominek wybrać dla siebie?

Autor: Kominki Zduńskie, publikacja: 2021-12-30

Budując dom w dzisiejszych czasach, często na konkretnym etapie prac stajemy przed wyborem kominka (przynajmniej w naszej opinii powinno tak być). Wiele osób nie ma pojęcia, w jaki sposób ugryźć ten temat. Niestety wiele firm na rynku tzw. kominkowych pyta klienta jedynie o wygląd zabudowy (i to wykonywanej z płyty G-K). Uważamy, że temat ten należy potraktować dużo poważniej, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Palenie drewna w kominku

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka?

Kominek to nie jest jedynie (choć również) elegancki mebel w salonie, ale także urządzenie wydzielające wcale niemałe zastrzyki energii cieplnej oraz światła emitowanego z ognia. Biorąc to pod uwagę, znacznie lepszym wyjściem wydaje się zasięgnięcie opinii wśród ludzi wykwalifikowanych do budowy tego typu urządzeń w wielorakiej formie, czyli zdunów.

Kim jest zdun?

Zdun to taki ktoś, kto buduje nie tylko kominki, ale również piece domowe lub ogrodowe, grille, wędzarnie itp. Zatem jest to ktoś, kto naprawdę zna się profesjonalnie na ruchu gazów oraz ich zachowaniu w komorze paleniska, jakim jest także kominek.

Technologie budowy kominków

Zakład zduński i firma kominkowa Kominki Zduńskie buduje kominki według dwóch zasadniczych technologii. Jedna z nich to technologia izolacyjna, inaczej zwana zimną. Jest to rodzaj zabudowy, która jest dość powszechna w dzisiejszym, polskim świecie. Wkład kominkowy jest tu podłączany za pomocą rury dymowej do króćca komina, oczywiście kominek jest również podłączony od spodu do czerpni powietrza z zewnątrz. Natomiast obudowę kominka stanowi twarda 3-centymetrowa i całkowicie niepalna płyta krzemieniowo-wapienna. Kominek posiada wloty i wyloty powietrza, przez które odbywa się konwekcja ogrzewająca dom.

Drugą opcją zabudowy kominka narożnego, trójstronnego lub z szybą prostą jest zabudowa ciepła (akumulacyjna). Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale jak to w życiu bywa, też ciekawsza. Otóż ten sam wkład kominkowy, który podpinalibyśmy do komina rurami w tzw. normalnych warunkach, tutaj podłączamy za pomocą kształtek ceramicznych (nazywamy je czasem wymiennikiem). Te kształtki posiadają silne zdolności magazynowania ciepła (mają wysoką pojemność cieplną). Gorący dym (ok. 400-600°C) ulatujący przez nie do komina wygrzewa ceramikę, z której są zbudowane, do wysokich temperatur. Same spaliny zostają wówczas dodatkowo dopalone i odfiltrowane, a wystudzony dym (ok. 250-120°C) uchodzi nam przewodem kominowym na zewnątrz. Zatem widzimy tu już dwie korzyści: odebranie temperatury i zmagazynowanie dla domu oraz znacząca poprawa ekologii (jak i przy okazji ekonomii) spalania.

Całość tego powyższego połączenia zostaje zabudowana specjalną płytą wykonaną z masy ceramicznej o takiej samej jak kształtki dymowe pojemności cieplnej. Taki kominek po nagrzaniu wymiennika ceramicznego wewnątrz i płyty zabudowy na zewnątrz jest w stanie po skończonym procesie palenia oddawać nam ciepło jeszcze do około 6 godzin, co daje niesamowite oszczędności w spalaniu drewna – niczym nowoczesny piec kaflowy.

Ciepłą zabudowę można również wykonać jeszcze bardziej zaawansowanie – zamiast wkładu kominkowego zastosować palenisko zduńskie z prefabrykatów ceramicznych (inaczej zwany piecem zduńskim lub po prostu piecokominkiem). Tutaj samo palenisko ma ogromne możliwości akumulujące ciepło, dodatkowo stosuje się większą ilość kanałów wymiennika i zabudowuje jak kominek akumulacyjny. Takie urządzenie grzeje nawet do 12 godzin po skończonym procesie palenia.

Podsumowanie

Jak widzimy, jest więcej niż jedna możliwość zabudowy kominka – w efekcie finalnym wyglądać będzie identycznie, lecz jego praca będzie przebiegać zupełnie inaczej. Jeśli ktoś potrzebuje kominka jedynie jako mebel, nie ma sensu wydawać około 4000 zł więcej na akumulacyjną formę. Przy już hobbystycznym paleniu drewnem lub dogrzewaniu w sezonach przejściowych bądź jako awaryjne ogrzewanie – polecamy dobrze przemyśleć zakup, jak i wybór samego instalatora.

Firma Kominki Zduńskie pracuje na terenie całej Polski, a nawet w niektórych państwach Europy i jest ekspertem w dziedzinie zabudów kominkowych, a jej pracownicy to certyfikowani i dyplomowani mistrzowie zduństwa.

Kominki - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 29 363 Specjalistów od Kominków i Kominów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kominach